Παρασκευή, 13 Δεκεμβρίου 2019

ev media-logo

Ευρυτάνες ως… Σπαρτιάτες. Συμμετοχές και διακρίσεις στον διεθνή αγώνα εμποδίων Spartan Race

Εξαιρετική ήταν η ευρυτανική εκπροσώπηση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Trifecta Spartan Race 2019, την κορυφαία διεθνή διοργάνωση αγώνων μετ’ εμποδίων που έγινε στη Σπάρτη με τη συμμετοχή 2.000 αθλητών από 68 χώρες.spartan-race-evritanes1

Τέσσερις (4) αθλητές του γυμναστηρίου Άτλαντας ταξίδεψαν ως τη Σπάρτη και δοκίμασαν τις δυνάμεις και αντοχές τους στα ειδικά αγωνίσματα διάσχισης αποστάσεων μέσω ποικίλων εμποδίων.

Στην διαδρομή Spartan Super, απόστασης 15 χλμ και 25 εμποδίων, ο Αντωνίου Σταύρος με χρόνο 1:59:10 τερμάτισε στην 21η θέση γενικής ανάμεσα σε 841 συμμετέχοντες (19η θέση στους άνδρες και 7η θέση στην ηλικιακή κατηγορία του). Στην ιδία διαδρομή, με χρόνο 2:03:22 τερμάτισε ο Μάρκης Παναγιώτης, καταλαμβάνοντας την 37η θέση γενικής (34η στους άνδρες και 11ος στην ηλικιακή κατηγορία του).

Με χρόνο 2:39:30 τερμάτισε ο Κωστής Ηλίας, λαμβάνοντας την 245η θέση γενικής (215η θέση στους άνδρες και 41η θέση στην ηλικιακή κατηγορία). Τέλος, στον αγώνα sprint (7 χλμ + 20 εμπόδια), ο Αποστόλου Ηλίας τερμάτισε στην 54η θέση μεταξύ 787 αθλητών, με χρόνο 1:02:54 (51η θέση στους άνδρες και 15η θέση στην ηλικιακή κατηγορία του).

Το Spartan Race 2019 ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής 3/11, παρουσία της Υφυπουργού Παιδείας κας Σοφίας Ζαχαράκη, η οποία και έκανε την  απονομή των μεταλλίων στους Πρωταθλητές.